Records

Event
Div
  Record Holder
  School
Year
Record
Pole Vault 6A Rocky Danners Killeen Ellison 1999 16'7"
5A Nick Frawley Midlothian 2006 16'8"
Girls Desiree Freier Justin Northwest 2014 14'0"
High Jump 6A Ryan Ledlow
Odessa 1992 7'0"
  5A
Logan Britton
Blaine Listach
Canyon Randall
Waco Meyer
2013
2015
6'10"
6'10"
Girls Latyria Jefferson  DeSoto 2014 5'9"
Shot Put 6A Adrian Piperi The Woodlands 1992 70'3"
  5A Hayden Baillio Whitesboro 2013 68'7½"
  Girls Faith Ette Mansfield Lake Ridge 2014 44'7"
Discus 6A Gabe Oladipo Fort Bend Hightower 2017      215'2"
  5A Hayden Baillio Whitesboro 2009      196'0"
  Girls Zada Swoopes Whitewright 2017      150'4"
Long Jump 6A Marquis Goodwin Rowlett 2009    24'3¾"
  5A Mike Madigan Jesuit 1964      24'5"
  Girls Jasmine Moore Mansfield Lake Ridge 2016      20'0"
Triple Jump 6A Brandel Lawrence DeSoto 1999      50'6"
5A Jalen Seals Boswell 2017 49'3"
Girls Jasmine Moore Mansfield Lake Ridge 2016      40'5"
         
Distance Medley 6A Colby Lowe,
Chris Moore,
C.J. Brown
Seth Jameson
Southlake Carroll 2007     10:20.75
Distance Medley 6A Colby Lowe,
Chris Moore,
C.J. Brown
Seth Jameson
Southlake Carroll 2007     10:20.75
  5A Josh Allen,
Gian Falco,
Ashlan Davis,
Scott Moore
Mesquite Poteet 2000    10:32.85
           
3200m  6A Austen Dalquist Keller 2014      9:00.49
  5A Cater Blunt Frisco Independence 2015
8:57.01
  Girls Colleen Stegmann Frisco Reedy 2019     10:40.09
4x100 6A Bryson Echols,
Dontre Wilson,
Tremane Acy,
Ridge Jones
DeSoto 2018      40.54
  5A Zavion Goodman,
Kenney Harrison,
Deonte Mcgraw,
Donovan Smith
Lancaster 2000      41.08
  Girls Ja'Era Griffin,
Jayla Hollis,
Taylor Armstrong,
Rosaline Effiong
DeSoto 2019      45.26
800m  6A William Stovall DeSoto 2012      1:51.48
  5A Jeffrey Moore Carrollton Newman Smith 2014      1:51.97
  Girls Bailey Goggans Marble Falls 2019      2:08.80
110m Hurdles 6A
James Armstrong
Michael Smith
Pinkston
Abilene Cooper
1986
1998
13.4
13.49
  5A Justin McLemore Waxahachie 1990      13.24
  Girls Alexis Duncan DeSoto 2016      13.34
100m 6A Daniel McLemore
Tory Mitchell
Bo Survia
Duncanville
Big Spring
Marshall
2002
1998
1991
10.32
10.32
10.32
  5A DaBryan Blanton Forney 2002      10.26
  Girls Kaylor Harris Mesquite Horn 2017      11.51
4x200 6A Kennedy Harrison,
Deonte Mcgraw,
Donovan Smith,
Kevin Modesto
DeSoto 2018      1:24.93
  5A Ife Adeyi,
Michael Chin
Demauryon Holmes,
Jared Hooper
Mansfield Legacy 2018      1:25.73
  Girls Antoinette Bradley,
JaEra Griffin,
Taylor Armstrong,
Jada Laye
DeSoto 2018      1:35.43
400m  6A Sean Hooper Keller Fossil Ridge 2017      46.42
  5A Deon Minor Paris 1991      46.09
  Girls Bailey Lear Frisco Heritage 2018      53.80
300m Hurdles 6A Michael Smith Abilene Cooper 1998      36.57
  5A Chance Casey Crosby 2008      37.03
  Girls Sami Gonzalez Carrollton Creekview 2015      42.12
200m 6A Tory Mitchell Big Spring 1998      20.5
  5A Jonathan Wade Shreveport Evangel 2002      20.83
  Girls Kenondra Davis Trimble Tech 2019      23.64
1600m  6A Austen Dalquist Keller 2014      4:11.97
  5A Robert Gonzales Falfurrias 1967      4:08.4
Girls 6A Erin Bedell Plano West 2004      4:49.9
  5A Chelsey Sveinsson Greenhill 2010      4:45.24
4x400 6A Tamar Hicks,
DeMarcus Crenshaw
Aldrich Bailey,
Joshua Stief
Mansfield Timberview 2012      3:15.16
  5A Tyrone Ellis,
Marcus Henderson,
Kelwyn Hill,
Deon Minor
Paris 1991      3:14.81
  Girls Cierra Wash,
Rosaline Effiong,
Jalese Moore,
Bryannia Murphy
DeSoto 2018      3:43.36
4x1600 6A Jordan Chavez,
Joe Sansone,
Ben Golestan,
Trevor Gilley
Southlake Carroll 2012     17:22.47
  5A Dylan Evans,
German Lopez,
Dylon Lowe,
Edwin Munoz
Kaufman 2012     18:03.00
100m Amputee Exhibition   Jake Repp Jesuit 1999      12.19